Ugrás a fő tartalomra

A szegénység egy örök pecsét

Mostanában szinte minden alkalommal eszembe jut, amikor vásárolni megyek. Ahogy válogatok a polcokon, és ahogy látom azt, mások mennyit időznek hozzám hasonlóan egy-egy megfontolt döntést hozva a sorokban.

Nem megyek bele abba, hogy kinek mit jelent a szegénység, mert valószínűleg mindenkinek mást. Mindenesetre azoknak, akik valódi szegénységben, nélkülözésben volt részük gyerekként, mindig ott marad annak pecsétje a lelkükben. akkor is, ha már kilábaltak belőle, vagy akár jómódban élnek.

Eleinte azt gondoltam, csak szerintem van így, de azóta sokan megerősítettek abban, hogy valóban ezt érzik mások is. Olyanok, akik átélték. Olyanok, akik tudva milyen kiszolgáltatottnak és kirekesztettnek lenni miatta, és akik soha többé nem akarták ezt átélni. Aki már gyerekként is érezte, hogy ő bizony felnőttként többet szeretne, abban erősen dolgozik az akaraterő. Nem tudnék és nem is akarnék mélyen belemenni mások által megélt szegénységbe, csak abba az egybe, amit ismerek, abba is csak röviden.

Szegény munkás családban nőttem fel, sok dologról le kellett mondanom, ami másnak természetes volt. Tudtam, hogy anyám megadott volna többet is ha tehette volna, nem volt miért lázadnom, hisz nem ő volt az oka a szegénységünknek. Az iskolából kikerülve dolgoztam, és már nem a pénz, vagy inkább a pénztelenség határozott meg, ennek ellenére minden fillért megfogtam. Alaposan megnéztem a kiadásaim, hánytam-vetettem, hogy mire van igazán szükségem és mire nincs. A szegénység "jó" oldala, hogy megtanít szelektálni, sorrendet állítani, kompromisszumokat kötni. Ha volt valami haszna az életemben valaminek, akkor ennek biztosan, még a sok negatív hatása mellett is.

A sokáig tartó szegénységben az emberben egy idő után kialakul, hogy akkor is spórol, amikor már nem lenne muszáj. Hiába kaptam jobb állást magasabb fizetéssel, már nem vettem meg áhított dolgokat, csakis akkor, ha hasznosak, érték-, és időtállóak. Megtanultam befektetni, rendszerezni, és célokért félretenni. Idővel aztán már nem csak két dobozka volt a szekrény tetején, hanem akár öt vagy hat, attól függően, hogy épp mire gyűjtöttem. Mert mindig van mire. Jó tudni, hogy biztonságban vagyok anyagilag akkor is, ha beüt a krach. Márpedig beüt. Pár évente biztosan van plusz kiadás, amit nem tervezek, és ezeket túl kell élni anyagilag, és mentálisan is. Igen, mentálisan. Mert a pénz hiánya, magával hozza a gondokat, azok pedig alaposan felőrölik az embert lelkileg.

Biztosan vannak akik ezt másként látják, mert másképp élték meg, vagy épp sosem volt közük a szegénységhez. Attól még a világban ott van, és számtalan formája létezik. Akik átélték, azokban valahol mélyen bevésődik, akárcsak egy bőrünkbe sütött pecsét, csak külső jelek nélkül. 
Aztán ha valaki a szegénységből kilábalva pénzhez jut, akkor előjöhet belőle a tékozló, de akár a sóher is. Én igyekeztem megtalálni az arany közép utat, és egy pénzügyi tudatosságot kialakítani a szegénységet elkerülendő, de ugye garancia semmire sincs az élet dolgaiban.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Mindjárt karácsony megint

Ez az a mondat, ami általában már január másodikán kiszalad a számon évek óta, és amin jót derülnek a családtagok, aztán így november végén megemlegetik, hogy bizony milyen hamar eljött megint ez az időszak, az ünnepek előtti egy hónap. A karácsony nálunk amolyan éves mérföldkő. Semmi komoly, csak egy kis pihenő az egész éves rohanásban. Ilyenkor igazi bekuckózás van némi semmittevéssel, ami az év többi részében cseppet sem jellemző ránk. Lelassulunk, akár a világ körülöttünk. Persze manapság nem olyan, mint húsz éve, amikor esett pár nap alatt derékig érő hó és imádtunk az ablakon kibámulni, vagy hógolyózni, de egy takaró alatt a kanapén pihenni mostanában is jólesik. Egyetlen dolog hiányzik csupán: az illatok. Ez lesz a második olyan ünnepünk, amikor nincs sütőnk. Emiatt maradnak el a nagy sütések, amiket már november végén elkezdtünk korábban is. A kekszek, amiket bedobozolva tartunk és bármikor elérhető egészen január közepéig, ha épp egy kis édességre vágyunk, közben nagyokat szip...

Stresszoldás

A utóbbi pár hét sem telt el stressz nélkül, de főleg az utolsó 2-3 nap volt olyan, amikor azt éreztem magam körül, mindenki megborult és szétestek az emberek. Tettem a dolgom, igyekeztem segíteni mindenkinek, jóformán helyettük is dolgoztam, mégsem volt elég. Mintha nem is e világon lennének, mert a szájbarágós telefonjaim és e-mailjeim, a pirossal kiemelve javított dokumentumok amiket visszaküldtem, mintha totálisan hiábavalók lettek volna, ugyanolyan hülyeségeket kaptam vissza, olykor értetlenkedő utalásokkal. Aztán tegnap meguntam, és szépen kiosztottam mindenkit. Nem durván, nem bántón, de úgy éreztem, elég volt. Ha én igyekszem, tegye azt más is, főleg úgy, hogy ügyfélként próbáltam segíteni, partnerként igyekeztem viselkedni. A mai posztom ezért is relevánsabb mint korábban hittem, emiatt is jutott eszembe, hogy írok róla röviden. Vagyis arról, hogyan kezelem a stresszt. Ígérem, olyan rövid lesz, mint a gyakorlatok többsége. Nem tudom ki hogy van vele, de én mindig elvonulok egy...

Néha tetszik amit leírok

Korábban már írtam arról, hogy a történeteim csak úgy jönnek, többségében nem gondolkodom rajtuk, és azt hiszem, ez az idő-mennyiség függvényét tekintve egyértelmű is. Aztán vannak azok az esetek, amikor valami  olyat írok le így hirtelen a semmiből, ami tetszik. Úgy ahogy van, önmagában, a történettől függetlenül. Nem nagy dolgokról van szó, néha viccesek, máskor nagyon is komolyak, de számomra jelentenek valamit, és azt veszem észre, máskor, máshogy nem tudtam volna jobban megfogalmazni. Csak hogy két példát hozzak: "Mintha a szótlanság, a ki nem mondott szavak lettek volna a segélykiáltások." -ezt a legutóbbi regényem tartalmazza, és nagyon is sokat jelent számomra, eddig mégis rejtve maradt. "Úgy eltűntél, mint grafit a radír alatt." - korábban sosem fogalmazódott meg bennem ilyen hasonlat, és ezt az élet maga hozta, de jobban belegondolva azért ennek mögöttes tartalmat is lehetne kreálni, amit   egyelőre  nem szeretnék. Mindez megint csak azt bizonyítja, fura e...