Ugrás a fő tartalomra

Gyakorlás teszi az elfogadást

Be kell vallanom, ez a poszt eredetileg több, mint másfél hónapja íródott, méghozzá elég hosszan. Mivel többségében időzített posztjaim vannak azért, hogy átgondolhassam a mondanivalóm, és ne hirtelen felindulásból tegyek közzé bármit, van elég időm többször ránézni, és dönteni a sorsáról. Így történt, hogy a jelenlegi nagyon-nagyon hosszú posztot alaposan "megvágtam", és próbálok a lényegre szorítkozni, szóval ahogy a blog címében is van, csak semmi sallang.

Bár egészen fiatal koromtól empatikus voltam másokkal, és tényleg nem számított sem a bőrszín, sem egy testi hiányosság, vagy bármilyen fogyatékosság, a felnőtt lét magával hozta a változásokat. Azokat, amikor kilépve a gyermeki, majd fiatalkori létből, szembesültem a nagy magyar valósággal. Azzal, hogy az emberek többsége csak akkor elfogadó, ha érdeke fűződik hozzá (vagyis nem elfogadó). Furcsa? Sajnos ebben az országban nem, viszont (számomra) gyomorforgató. Nekem is rá kellett jönnöm arra, hogy mások milyen hatással voltak rám. A gondolkodásomra, a tetteimre, és visszatekintve, a fiatal felnőttkorom messze nem volt annyira elfogadó, mint a gyermeki énem, bár bántani senkit nem bántottam bármilyen mássága miatt. Attól még a bennem zajló gondolatok, a szűk körben kimondott szavak ott voltak, és ez visszagondolva nem jó érzés.

Aztán kitágult a világom. Kiléptem a buborékból, amiben nem voltak túl sokan, és a munkám által új helyeken, új embereket ismertem meg, akik rengeteget segítettek. Mindössze azzal, hogy láttam és tapasztaltam az igazi elfogadást, gyarapodott a tudásom, bővültek az ismereteim. A részese voltam. Később pedig ennek köszönhetően bármikor megkérdőjeleztem magamban egy emberhez, vagy akár egy csoporthoz való hozzáállásom, tudtam mihez nyúljak. Az információkhoz, amik ma már mindenütt elérhetők. Legyen az könyv, dokumentumfilm, később akár egy-egy könnyedebb műfajú film, vagy az internet természetesen (persze alaposan szűrve a tartalmakat), na és maga a való élet, valódi emberekkel és valódi beszélgetésekkel (az már mindegy is, hogy ezek online, vagy személyes beszélgetések, mert semmit nem adnak hozzá vagy vesznek el a lényegből).

A lényeg pedig, a nyitottság. Az enyém, a tiéd, vagy az övék, mindenkié. Tudni és akarni befogadni új infókat, akár egy gyermek az első mesekönyvénél. Mert hiába a sok jobbnál jobb könyv a polcon, ha azokat ki sem nyitjuk, csak karba tett kézzel nézegetjük, vállat rándítunk rájuk, vagy csak elzárjuk őket és tudomást sem veszünk róluk. Lehet, hogy kopott, lehet, hogy szakadt, vagy nem tetszik a színe, a borítója, de nem tudhatjuk milyen kincs lakozik a belsejében, amíg ki nem nyitjuk. Addig nem látjuk meg a bennük rejtőző értékeket. Ha pedig mégis kinyitjuk, érdemes figyelmesen olvasni.

A másik oldalon pedig ugyanúgy ott vagyunk mindannyian: a könyvek a polcokon, amiket felraktak a születésünkkor és onnantól gyűlnek benne a sorok. Néha hagyni kell, hogy kinyissanak minket, és újabb-, szebb sorokkal gyarapodhassunk, mert bár sokszor kerül bele áthúzás, vagy átírás, olykor dráma, máskor komédia, gyakran csodás tartalmakban, amolyan a könyv végéig kitartó élményekben lehet részünk.

Ahogy én is nyitottam a világra, bővítettem az ismereteimet és szereztem tapasztalatokat, úgy lettem egyre inkább elfogadó. A plusz pedig, hogy ezek által nem csak mások felé, de saját magam irányában is. Biztos vagyok abban, hogy még van hová fejlődnöm elfogadás terén, de azt is tudom, hogy jó úton haladok.



Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Mindjárt karácsony megint

Ez az a mondat, ami általában már január másodikán kiszalad a számon évek óta, és amin jót derülnek a családtagok, aztán így november végén megemlegetik, hogy bizony milyen hamar eljött megint ez az időszak, az ünnepek előtti egy hónap. A karácsony nálunk amolyan éves mérföldkő. Semmi komoly, csak egy kis pihenő az egész éves rohanásban. Ilyenkor igazi bekuckózás van némi semmittevéssel, ami az év többi részében cseppet sem jellemző ránk. Lelassulunk, akár a világ körülöttünk. Persze manapság nem olyan, mint húsz éve, amikor esett pár nap alatt derékig érő hó és imádtunk az ablakon kibámulni, vagy hógolyózni, de egy takaró alatt a kanapén pihenni mostanában is jólesik. Egyetlen dolog hiányzik csupán: az illatok. Ez lesz a második olyan ünnepünk, amikor nincs sütőnk. Emiatt maradnak el a nagy sütések, amiket már november végén elkezdtünk korábban is. A kekszek, amiket bedobozolva tartunk és bármikor elérhető egészen január közepéig, ha épp egy kis édességre vágyunk, közben nagyokat szip...

Stresszoldás

A utóbbi pár hét sem telt el stressz nélkül, de főleg az utolsó 2-3 nap volt olyan, amikor azt éreztem magam körül, mindenki megborult és szétestek az emberek. Tettem a dolgom, igyekeztem segíteni mindenkinek, jóformán helyettük is dolgoztam, mégsem volt elég. Mintha nem is e világon lennének, mert a szájbarágós telefonjaim és e-mailjeim, a pirossal kiemelve javított dokumentumok amiket visszaküldtem, mintha totálisan hiábavalók lettek volna, ugyanolyan hülyeségeket kaptam vissza, olykor értetlenkedő utalásokkal. Aztán tegnap meguntam, és szépen kiosztottam mindenkit. Nem durván, nem bántón, de úgy éreztem, elég volt. Ha én igyekszem, tegye azt más is, főleg úgy, hogy ügyfélként próbáltam segíteni, partnerként igyekeztem viselkedni. A mai posztom ezért is relevánsabb mint korábban hittem, emiatt is jutott eszembe, hogy írok róla röviden. Vagyis arról, hogyan kezelem a stresszt. Ígérem, olyan rövid lesz, mint a gyakorlatok többsége. Nem tudom ki hogy van vele, de én mindig elvonulok egy...

Néha tetszik amit leírok

Korábban már írtam arról, hogy a történeteim csak úgy jönnek, többségében nem gondolkodom rajtuk, és azt hiszem, ez az idő-mennyiség függvényét tekintve egyértelmű is. Aztán vannak azok az esetek, amikor valami  olyat írok le így hirtelen a semmiből, ami tetszik. Úgy ahogy van, önmagában, a történettől függetlenül. Nem nagy dolgokról van szó, néha viccesek, máskor nagyon is komolyak, de számomra jelentenek valamit, és azt veszem észre, máskor, máshogy nem tudtam volna jobban megfogalmazni. Csak hogy két példát hozzak: "Mintha a szótlanság, a ki nem mondott szavak lettek volna a segélykiáltások." -ezt a legutóbbi regényem tartalmazza, és nagyon is sokat jelent számomra, eddig mégis rejtve maradt. "Úgy eltűntél, mint grafit a radír alatt." - korábban sosem fogalmazódott meg bennem ilyen hasonlat, és ezt az élet maga hozta, de jobban belegondolva azért ennek mögöttes tartalmat is lehetne kreálni, amit   egyelőre  nem szeretnék. Mindez megint csak azt bizonyítja, fura e...