Ugrás a fő tartalomra

Az érem két oldala

 Fogalmam sincs, hogy pontosan mikor kezdődött, csak azt, hogy még valamikor tinédzser koromban. Hogy mi? Meghallgatni mindkét oldalt. Ez pedig azokra az esetekre is vonatkozott, amikor én voltam az egyik oldalon.

Nem állítom, hogy tökéletesen, vagy jól csináltam, de valahogy kialakult bennem, és a saját fejlődésemmel együtt fejlődött. Már diákkoromban is zavart, amikor valaki mondott valamit valakiről, és az alapján rögtön pálcát is törtek felette. Ilyenkor mindig előjött belőlem a hiszem, ha látom (vagy hallom). Talán a bizalmatlanság tette, talán túl sok hazugságot hallottam és jöttem rá már korán az igazságra, de még azoknak sem hittem feltétel nélkül, akik közel álltak hozzám. Nem akartam megbélyegezni senkit azért, mert egyszer valaki mondott valamit az illetőről. Mindemellett pont ezért nem pletykálok. A közvetlen környezetemben sem osztok meg olyat, ami megtévesztő, rossz szándékú, vagy esetleges.

Már felnőttként is megéltem többször, hogy értetlenül bámultak rám amiatt, mert nem voltam hajlandó valaki pártjára állni egyértelműen. Egy baráti vita, vagy párkapcsolati veszekedés, esetleg egy üzleti "baleset" miatt senkit sem hajítottam ki az életemből. Meghallgatom a másik felet, hisz ha én hibázhatok, más is. Azt viszont nem tűröm, ha hazudnak, vagy próbálnak visszaélni a bizalmammal, jó szándékommal.

Nem mondom, hogy emiatt a hozzáállásom miatt nem voltak nézeteltéréseim, mert sokan voltak, akik elvárták, hogy feltételek nélkül higgyek nekik, közben pedig ott és akkor melléjük álljak akkor is, ha az elmondottak kétséget ébresztenek bennem. Aztán amikor őszintén megosztom a véleményem, előfordul, hogy rosszul esik a másik félnek. Gyakran elmondom, hogy nem vagyunk egyformák, és mások bőrébe sem bújhatunk. Amit az egyik fél viccnek venne, lehet, hogy a másiknak egy ordas nagy sértés. Rengeteg összetevője van ki-, mit-, és hogyan él meg, vagy hogyan vélekedik ugyanarról a helyzetről. Mivel nem élünk a másik életében, kell, hogy más vélemény árnyalja a képet. Azt pedig hamar megértettem, hogy két ember közt vitát elsimítani nem én fogok. Annak a két személynek kell megoldania, akik közt kialakult, mert ha mégis közbeavatkozom, bármilyen jó szándékkal teszem is, szinte biztosan én leszek az igazi vesztes.

Egyszer azt mondta nekem valaki: "olyan vagy, mint egy ügyvéd". Aztán évekkel később egy pszichológiai szakember is megfogalmazta, vannak bennem ügyvédekre jellemző tulajdonságok sok más mellett. Talán igazuk volt, talán nem, de ez a szokásom, ahogy próbálok más szemszögből is vizsgálni dolgokat, megnézni az érem mindkét oldalát, rengeteget segített az életemben jó döntéseket hozni, és kiismerni embereket. Egy idő után észrevettem a sémákat, amikkel már találkoztam, tudat alatt azonosítottam be őket, és pár percnyi beszélgetés alatt kiszűrtem a simlisséget, a rosszindulatot, az élősködő hozzáállást, ami nem csak a magán-, de az üzleti életben is jól jött.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Mindjárt karácsony megint

Ez az a mondat, ami általában már január másodikán kiszalad a számon évek óta, és amin jót derülnek a családtagok, aztán így november végén megemlegetik, hogy bizony milyen hamar eljött megint ez az időszak, az ünnepek előtti egy hónap. A karácsony nálunk amolyan éves mérföldkő. Semmi komoly, csak egy kis pihenő az egész éves rohanásban. Ilyenkor igazi bekuckózás van némi semmittevéssel, ami az év többi részében cseppet sem jellemző ránk. Lelassulunk, akár a világ körülöttünk. Persze manapság nem olyan, mint húsz éve, amikor esett pár nap alatt derékig érő hó és imádtunk az ablakon kibámulni, vagy hógolyózni, de egy takaró alatt a kanapén pihenni mostanában is jólesik. Egyetlen dolog hiányzik csupán: az illatok. Ez lesz a második olyan ünnepünk, amikor nincs sütőnk. Emiatt maradnak el a nagy sütések, amiket már november végén elkezdtünk korábban is. A kekszek, amiket bedobozolva tartunk és bármikor elérhető egészen január közepéig, ha épp egy kis édességre vágyunk, közben nagyokat szip...

Stresszoldás

A utóbbi pár hét sem telt el stressz nélkül, de főleg az utolsó 2-3 nap volt olyan, amikor azt éreztem magam körül, mindenki megborult és szétestek az emberek. Tettem a dolgom, igyekeztem segíteni mindenkinek, jóformán helyettük is dolgoztam, mégsem volt elég. Mintha nem is e világon lennének, mert a szájbarágós telefonjaim és e-mailjeim, a pirossal kiemelve javított dokumentumok amiket visszaküldtem, mintha totálisan hiábavalók lettek volna, ugyanolyan hülyeségeket kaptam vissza, olykor értetlenkedő utalásokkal. Aztán tegnap meguntam, és szépen kiosztottam mindenkit. Nem durván, nem bántón, de úgy éreztem, elég volt. Ha én igyekszem, tegye azt más is, főleg úgy, hogy ügyfélként próbáltam segíteni, partnerként igyekeztem viselkedni. A mai posztom ezért is relevánsabb mint korábban hittem, emiatt is jutott eszembe, hogy írok róla röviden. Vagyis arról, hogyan kezelem a stresszt. Ígérem, olyan rövid lesz, mint a gyakorlatok többsége. Nem tudom ki hogy van vele, de én mindig elvonulok egy...

Néha tetszik amit leírok

Korábban már írtam arról, hogy a történeteim csak úgy jönnek, többségében nem gondolkodom rajtuk, és azt hiszem, ez az idő-mennyiség függvényét tekintve egyértelmű is. Aztán vannak azok az esetek, amikor valami  olyat írok le így hirtelen a semmiből, ami tetszik. Úgy ahogy van, önmagában, a történettől függetlenül. Nem nagy dolgokról van szó, néha viccesek, máskor nagyon is komolyak, de számomra jelentenek valamit, és azt veszem észre, máskor, máshogy nem tudtam volna jobban megfogalmazni. Csak hogy két példát hozzak: "Mintha a szótlanság, a ki nem mondott szavak lettek volna a segélykiáltások." -ezt a legutóbbi regényem tartalmazza, és nagyon is sokat jelent számomra, eddig mégis rejtve maradt. "Úgy eltűntél, mint grafit a radír alatt." - korábban sosem fogalmazódott meg bennem ilyen hasonlat, és ezt az élet maga hozta, de jobban belegondolva azért ennek mögöttes tartalmat is lehetne kreálni, amit   egyelőre  nem szeretnék. Mindez megint csak azt bizonyítja, fura e...